piątek, 24 kwietnia 2009

reklama organiczna


Co to są Wyniki organiczne lub wyniki naturalne?
- wyniki organiczne to ta część wyników wyszukiwania (SERP) wyszukiwarki internetowej, która powstała na podstawie dopasowania stron do zapytania użytkownika według algorytmu danej wyszukiwarki. Warunkiem uznania za wyniki organiczne jest również fakt że żadna ze stron w tych wynikach nie została tam umieszczona odpłatnie pieniędzmi na rzecz wyszukiwarki (co nie oznacza że jest na danej pozycji za darmo względem innych podmiotów). Wyniki organiczne są właśnie miejscem pracy pozycjonerów i branży SEO, o czym wielu internautów nie wie. Każda bowiem wyszukiwarka w mniejszym lub większym stopniu pozwala na manipulację swoich wyników przez pozycjonowanie. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy i odpowiedniej wiedzy odnośnie danego serwisu wyszukiwawczego. Czasem zwracane wyniki są przeplatane wynikami nieorganicznymi, za które zapłacono właścicielowi wyszukiwarki, jednak do organicznych wyników należą jedynie te bezpłatne.


Reklama kontekstowa

Reklama kontekstowa to taki sposób prezentowania reklam użytkownikom rozmaitych usług internetowych (stron internetowych, E-maili, czatów, forów dyskusyjnych, komunikatorów itd), który zakłada dopasowanie treści reklam do treści stron, na których są one umieszczone. Ideą reklamy kontekstowej jest założenie, że osoba wystawiona na jej działanie chętniej na nią pozytywnie zareaguje, gdy będzie ona związana z poszukiwaną przez tę osobą informacją niż gdyby nie miała ona z nią związku.
Reklama kontekstowa ma dwa oblicza:
tzw. linków sponsorowanych w wyszukiwarkach internetowych - po uiszczeniu odpowiedniej opłaty link do określonej strony jest umieszczany na górze listy stron, będących odpowiedzią wyszukiwarki na wprowadzone przez internautę słowa kluczowe, nawet jeśli strona ma niski ranking
jawnej reklamy - czyli tekstów, linków, grafik i animacji umieszczanych obok właściwej treści danego serwisu; w przypadku stron WWW najczęściej przyjmuje to formę osobnej, wydzielonej jej części (boksu, panelu bocznego, listwy dolnej lub górnej) gdzie wyświetlane są krótkie teksty i linki do innych stron WWW.
Reklama kontekstowa w internecie może przybierać formę zarówno czystego tekstu, umieszczanego gdzieś obok właściwej zawartości serwisu za pomocą którego jest emitowana jak i różnych form reklamy wizualnej, choć znacznie częściej spotykana jest ta pierwsza jej forma.
Wg danych IAB Polska na reklamę kontekstową w internecie wydano na polskim rynku 110 milionów PLN, co stanowiło ok 30% rynku wszystkich reklam internetowych. IAB Polska szacuje, że w 2008 r. wydane zostanie 190 milionów PLN co ma stanowić ponad 40% rynku wszystkich form reklamy w internecie.

Robots

Robots Exclusion Protocol – mechanizm informowania automatów o tym, czego nie powinny robić na stronie WWW.
Dotyczy to przede wszystkim działających automatycznie programów indeksujących serwisy WWW dla wyszukiwarek, które podążając za hiperłączami indeksują całą zawartość danego serwisu do katalogu wyszukiwarki, ale również programów innego typu, np. automatycznych mirrorów.
Robots Exclusion Protocol jest systemem honorowym i jedynie informuje o odpowiednim zachowaniu, nie wymusza go zaś w żaden sposób. System ten jest generalnie przestrzegany, gdyż w niczyim interesie nie leży łamanie jego zasad.

Powody stosowania:
- Czasem pobranie jakiejś strony powoduje wywołanie jakiejś akcji, np. oddanie głosu w sondażu (ściśle interpretując standardy, wszystkie tego typu akcje powinny odbywać się za pomocą formularzy i metody POST, nie linków i GET, nie jest to jednak powszechnie przestrzegane).
- Niechęć autora do tego, żeby dana strona była indeksowana w wyszukiwarkach, gdyż nie wnosi ona żadnej nowej treści do ich bazy.
- Duże obciążenie serwera w związku z generacją strony oraz zwykłą niechęć do tego, żeby była ona w bazach wyszukiwarek. Niektóre strony internetowe z różnych przyczyn wolą pozostać poza wyszukiwarkami, lub pozwalają na indeksowanie tylko swojej strony głównej.

Przykłady:

Cała witryna będzie indeksowana przez roboty (tak jakby nie było pliku robots.txt):
User-agent: *
Disallow:

Cała witryna nie będzie indeksowana:

User-agent: *
Disallow: /

Indeksowane nie będą tylko foldery "images" i "private" w katalogu głównym strony:

User-agent: *
Disallow: /images/
Disallow: /private/

Indeksowany nie będzie tylko plik "file" w katalogu "directory":

User-agent: *
Disallow: /directory/file.html

Dom mediowy

Dom mediowy - organizacja marketingowa, której zadaniem jest planowanie oraz zakup kampanii reklamowych w mediach masowych.
Domy mediowe wzięły swój początek z agencji reklamowych, które pierwotnie same planowały i kupowały kampanie reklamowe. Wzrastający rynek reklamowy wymógł jednak tworzenie w ramach agencji reklamowych działów mediowych. Dalszy dynamiczny rozwój rynku reklamowego spowodował wyodrębnienie się działów mediowych jako osobnych spółek - właśnie domów mediowych. Krok ten, oprócz wzrostu specjalizacji tychże organizacji, spowodował także możliwość świadczenia usług przez domy mediowe nie tylko klientom rodzimych agencji reklamowych, ale również innym klientom na rynku. Główne zadania domu mediowego to:
planowanie i zakup mediów
negocjacje cen z dostawcami przestrzeni i czasu reklamowego
dostarczanie reklamodawcom badań mediowych.
Obecnie w Polsce zdecydowana większość obrotu na rynku reklamowym odbywa się za pośrednictwem domów mediowych.
Większość domów mediowych należy do międzynarodowych grup reklamowych takich jak: Omnicom, WPP, Havas czy Interpublic Group. W chwili obecnej, na rynku Polskim funkcjonują także niesieciowe domy mediowe, które stanowią odrębne instytucje i są niezależne od międzynarodowych korporacji medialnych. Sytuacja na rynku reklamowym pokazuje, że jakość obsługi niesieciowych domów mediowych w niczym nie ustępuje domom sieciowym, a to zwiększa atrakcyjność tego typu instytucji w oczach klientów.

Newsletter

Poznaj najbardziej zrzędliwych turystów Europy
Najnowsze badania dowodzą, że Brytyjczycy i Szwedzi są najbardziej zrzędliwymi turystami w Europie.
Ankieta przeprowadzona na grupie 11 tysięcy turystów ze Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii wykazała również, że Norwedzy bardzo często narzekają na miejsca, do których wybrali się na urlop, podczas gdy Duńczycy i Holendrzy są zwykle bardzo zadowoleni ze swoich wakacji.

Wśród nietypowych skarg i zażaleń składanych w biurach podróży przez niezadowolonych urlopowiczów znalazły się takie zarzuty, jak "zbyt wielu Hiszpanów w Hiszpanii", "za dużo piasku na plaży", "za dużo dań curry w menu restauracji w Indiach" lub "zbyt wiele ryb w morzu, które straszyły dzieci".